Dizel Enjektörler Neden Arıza Yapar?

Dizel Enjektör

DİZEL ENJEKTÖR ARIZALARI

DİZEL ENJEKTÖR NEDİR?

Enjeksiyon sistemi, taşıt motorunun lüzumu olan enerjiyi sağlayan ve yakıt için zorunlu mesajımı asıllaştıran bir sistemdir. Yakıtın depolanma düzeyinden sonra arınılmış bir halde sisteme geri dönmesini sağlayan enjeksiyon sistemi, aynı zamanda püskürtülmesi gereken yakıtın tazyikini artırır. Ayrıca motorun tüm devir ve çalışma yüklerinde yakıtı istenilen zamanda ve ölçüde silindirlere püskürtür, bu püskürtme operasyonunun da süratli bir biçimde hakikatleşmesini ve bitmesini sağlar. Dizel enjektör sistemi, tüm bu operasyonlar dışında sistemde kullanılmayan fazla yakıtı ambara geri yollayarak tasarruf sağladığı gibi, yakıtı çok minik parçalar halinde püskürterek, yakıtın yanma odasına denk ölçüde parçalamasını sağlar.

DİZEL ENJEKTÖR ARIZALARI

Dizel motorlardaki yakıt enjeksiyon sistemleri; yakıt ambarı, pespaye tazyik boruları, filtre, besleme pompası, yakıt pompası, yüksek tazyik boruları ve enjektörlerden oluşur.pahalı ve alıngan parçaları arasında yer alır. Üstelik sistemin sıhhatli çalışması anlamında hayati ehemmiyet talep eder. Enjeksiyon sistemi, bakım ve pakliğine dikkat edilmediği takdirde çok sık tıkanır.

DİZEL ENJEKTÖR ARIZALARI NASIL ANLAŞILIR?

Dizel enjektör sisteminde bir arıza alana geldiğinde karşılaşılan ilk bulgu motorun kumpassız çalışması veya stop etmesidir.

Böyle bir gidişatta vasıta rölantisi seviyesine gözetemez ve vites her boşa atıldığında motor tekler ya da stop eder. Arızanın giderilmediği gidişatta vasıta moturu, vasıtanın içerisinde bulunan yolcu ve sürücüyü etkileyecek derecede yüksek bir sarsıntı seviyesi ile çalışmaya başlar. Vasıta süratlenmekte zorlanır, performans anlamında kasvet yaşamaya başlar. Tüm bunlar ile beraber yakıt sarfiyatı da büyük oranda çoğalır.

DİZEL ENJEKSİYON SİSTEMİ NEDEN ARIZALANIR?

Dizel enjektör arızalarının esas nedeni, niteliksiz yakıttır. Filtrelerin zamanında değiştirilmemesi, enjektörn yanması da arızalara yol açan öteki nedenlerdendir. Arızaların önüne geçebilmek ismine nitelikli yakıt kullanmak ehemmiyet talep eder.

Nitelikli yakıt yanma odasının, motorun ve motor ek sistemlerinin ömrünü uzatır. Bunun dışında vasıtaya kumpaslı bakım yaptırmak, dizel enjektör arızalarının önüne geçilmesine dayanakçı olacak olan ihtiyatlar arasında yer alır.

Dizel Enjektör
Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var?